" Maharadza tütar " - Maurice Dekobra

Väliskirjandus

MÜÜDUD

See on lugu looritagusest maailmast, kuhu on ikka tahetud piiluda kõige karmimate keeldude kiuste. Lugeja saab sellest raamatust usutava ülevaate eurooplanna saatusest islamiusulise võimuri haaremis Indias.
Sultanite püüd mitmekesistada oma ainuvalduste asurkonda eurooplannadega (sultana Hürremi ehk Roxelana ehk Russelana oli Ukrainast röövitud venelanna, sultana Nakședil ehk Aimée Debucq rööviti mereteekonnal Martinique saarelt Prantsusmaale) tõi endaga ulatuslikud muutused Türgi valitsejate haaremis ja palees.
Seesama nõrkus kõigutab ka käesoleva loo kangelase, india maharadža võimutäiust. Tema kunagi nii armastatud Austriast pärit blondi lemmiknaise tütar Brinda ei suuda euroopaliku hariduse saanud neiuna leppida talle maharadžast isa valitud tulevase abikaasa ja kuldpuuriõnnega. Brinda tahab oma õnne ise luua. Teda aitavad kaastundlik vana hoidja Danah ja eraklik paater Forestier, kõige rohkem aga Briti esindaja Jahlpore'is, Inglise ohvitser Ronald Armstrong, kellega koos sammub kangelanna õnnelikku homsesse.
Arutlemata selle üle, millele tuginedes kirjanik loo paberile pani, võib loota, et see haarab praegusi lugejaid samavõrra nagu omal ajal «Uue Eesti» lisana ilmudes...