"40 kirja lugu" Sirje Kiin, Rein Ruutsoo, Andres Tarand

Ajalugu

Hind:2.50EUR

1980. aasta novembris saadeti ajalehtedele "Pravda", "Rahva Hääl", "Sovetskaja Estonija" avalik kiri, millele olid alla kirjutanud 40 Eesti intelligentsi esindajat. Kirja ajakirjanduses ei avaldatud, küll aga levis see muul viisil. Miks kiri kirjutati, mis see endaga kaasa tõi ja kuidas kõik kirjaga seonduv mõjutas allakirjutanute elu, sellest annab raamat ulatusliku ülevaate.

 

"Kui me 1980. aastal 40 kirja nime all tuntuks saanud läkitust koostasime, siis oli meil jätkuvas venestamissurves oluline, et Eestit ei antaks ära jälle ühegi püssipauguta. See meie suure riigimehe Jaan Tõnissoni väljend oli nüüd muidugi sümboolse tähendusega: lahing käis vaid keele ja kultuuri eest, maa oli Vene vägede sissemarsiga 40. aasta juunis juba läinud.

 

Kõik kirjale eelnev ja järgnev andis nii palju huvitavat materjali meie ühiskonna kohta, et rohkem kui ühel meist süvenes veendumus – kõigest sellest tuleb kirjutada. Küsimus oli, millal see kord võimalikuks osutub. Teade juhtunust pidi ulatuma järgmiste põlvedeni."